Mikroalga az élet bölcsője
A mikroalgák Földünk legősibb életformájához tartoznak. Több mint 3,5 milliárd éve léteznek a bolygón. Különleges életformájuknak köszönhetően Földünk legősibb lakói, melyek hihetetlen ellenálló képességüknek köszönhetően sikeresen túléltek minden geológiai korszakot és klímaváltozást. E rengeteg és sokszor zord változás hatására meg tudták őrizni biológiai értéküket más fejlettebb élőlények számára.
Földünk oxigénkészletének mintegy 90 %-át az algák, vagy más néven moszatok termelik. Mi mindannyian azért élünk és vehetünk minden nap levegőt, mert az algák biztosítják számunkra az oxigént. Az algák nagyon sokoldalú élőlények, jóval többet tudnak az egyszerű fotoszintézisnél.
Táplálékforrásként már évezredekkel ezelőtt az aztékok, maják fejlett civilizációi is ismerték az algák gyógyító és tápláló tulajdonságait, életerejük fokozására valamint egészségük megtartására használták. Az aztékok az „Istenek ajándékának” tisztelték.
A 20. században több neves tudós kutatómunkája során bebizonyosodott, hogy a mikroalgák nemcsak a legjobb minőségű nem állati fehérjeforrások, hanem rengeteg olyan tulajdonsággal is rendelkeznek, melyek gyógyítanak, segítik és támogatják szervezetünk öngyógyító törekvéseit.
Földünkön megtalálhatók az édesvízi és sósvízi vagy tengeri algák is, melyek mérete a több méteres hosszúságú makroalgáktól az egészen parányi, mikroszkópikus méretű egysejtű mikroalgákig terjed.
Minden vitamin, ásványi anyag, aminosav és tápanyag megvan bennük, amire csak szüksége van az emberi szervezet számára. Ötször annyi kalciumot tartalmaznak, mint a tej, ráadásul természetes formában, háromszor annyi a növényi fehérje, mint a húsban, halban vagy szárnyasokban, ötvenszer annyi a vas, mint a spenótban. Nincs bennük kalória és koleszterin.
A mikroalgák csoportjába mintegy 3000 algafaj tartozik, ezek közül kiemelkedő értéket képvisel az emberiség táplálkozása szempontjából 4 mikroalga:
• Spirulina Platensis
• Chlorella Vulgaris
• Lithothamnium Calcareum
• Haematococcus Pluvialis